Święty Bartlomiej

Święty Bartłomiej

bartek

Bartłomiej jeden z dwunastu apostołów, znany także Natanaelem. Pochodził z Galilei i, tak jak jego ojciec był rybakiem.

Będąc w starszym wieku na swej drodze życiowej spotkał Filipa, który opowiedział mu o wyznawanej siebie wierze i Nauczycielu – Jezusie. Po długich dyskusjach, Filip przekonał Bartłomieja do syna Józefa z Nazaretu. Tak długo oczekiwanego i od dawien dawna zapowiadanego przez proroków Mesjasza.

Przekonany o słuszności słów Filipa, św Bartłomiej zostawił wszystko i poszedł za Jezusem, który bez chwili wahania przyjął go do swoich uczniów. Jak podają źródła, Bartłomiej od pierwszego spotkania ze Zbawicielem, bardzo się z Nim związał. Nie odstępował Go ani na chwilę. Wiernie wsłuchiwał się w Jego słowa, które głęboko zapadły mu w umysł i serce.

Otrzymawszy w wieczerniku światłość Ducha Świętego, Bartłomiej udał się w drogę do pogan, by głosić Dobrą Nowinę. Przypuszczalnie pracą apostolską objął: Likaonię, Albanię i Indie Wschodnie. Niektóre ze źródeł podają, że być może działał także w Arabii Saudyjskiej, Małej Azji, Kraju Partów i Mezopotamii. Wszędzie tam, gdzie pojawiał się św. Bartłomiej, radykalnie zmieniało się życie i obyczaje mieszkańców. Apostoł ten miał szczególny dar przekonywania swych słuchaczy do wstrzemięźliwości w piciu trunków. Tam zaś gdzie głosił Ewangelię, spożywano ich o wiele za dużo. Nawróconych miał wielu. Święty w krajach objętych misją pozostawił także liczne grono kapłanów przez siebie wyświęconych.

Gdy Bartłomiej przybył do Albanopolis – dzisiaj Emanstaht- schwytano go i na rozkaz Astiagesa odarto ze skóry. Powieszono na krzyżu i wystawiono na widok publiczny. Mino ogromnego cierpienia, będąc w agoni jeszcze przez kilkanaście godzin nawracał na wiarę Chrystusa. Widząc to, król kazał ściąć mieczem głowę Świętemu.

Po jego śmierci Astaiages i jego poddani ponieśli karę- opętał ich szatan. Następnie dręczył przez trzydzieści dni. Potem pozbawił ich życia, dusząc ich.

Data śmierci Apostoła jest 24 i 25 sierpnia- pierwszego dnia odarto go ze skóry, drugiego scięto.

W Kościele rzymskim Jego święto wypada 24 sierpnia, u prawosławnych Greków 11 lipca, u Ormian 25lutego i 8 grudnia, a u Etiopczyków 18 lipca i 20 listopada.

Święty Bartłomiej uważany jest za patrona: rzeźników, garbarzy, introligatorów, tynkarzy, górników, krawców, rolników, właścicieli winnic, piekarzy, pasterzy, siodlarzy, szewców, sztukatorów, a we Florencji sprzedawców oliwy, soli i serów. Wzywany o pomoc przez chorych na nerwice, konwulsje i choroby skóry.